News
![Τα σκουπίδια μιλούν: πώς αλλάξαμε συμπεριφορά και συνήθειες στην πανδημία](http://www.akti.org.cy/wp-content/uploads/2021/03/cache_876x3000_Analog_medium_272642_356501_1932021-770x350.jpg)
Mar
22
Τον Αύγουστο του 2019 εγκαταστάθηκαν 50 ειδικά σχεδιασμένοι κάδοι ανακύκλωσης PMD (πλαστικό – μέταλλο- tetrapak) σε μήκος 5 χλμ. παραλιακών πεζοδρόμων, στον Δήμο Γεροσκήπου και στην Κοινότητα Κισσόνεργας στην Πάφο. Οι κάδοι αυτοί και η επιστημονική παρακολούθηση του περιεχομένου που συλλέγεται σε αυτούς αποτελούν τη δράση On-the-go Recycling του έργου Zero Waste Beach που υλοποιεί το Κέντρο Μελετών και Έρευνας ΑΚΤΗ σε συνεργασία με την Coca-Cola HBC Cyprus με την υποστήριξη του Ιδρύματος The Coca-Cola Foundation. Το 2020 με την πανδημία οι κάδοι συνέλεξαν 21 τόνους σκουπίδια!
Διαβάστε τα σχετικά άρθρα εδώ:
![](http://www.akti.org.cy/wp-content/uploads/2021/03/cache_876x3000_Analog_medium_272642_356501_1932021.jpg)
Archives